2016-08-07
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z częstszych chorób przewodu pokarmowego. Świadczy o niej zwykle ból, pieczenie, ssanie i dyskomfort w nadbrzuszu, występujące na czczo, często w nocy lub wcześnie rano lub 1-3 godziny po posiłku.

Wrzody żołądka i dwunastnicy są poważną chorobą , wymagającą konsultacji lekarskiej.

W razie wystąpienia objawów ulgę przynoszą preparaty zobojętniające działanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Są to związki magnezu, glinu lub wapnia w postaci zawiesin oraz tabletek do ssania lub żucia. Ich działanie jest szybkie, ale krótkotrwałe. Należy przyjmować je ok. godziny po posiłkach oraz przed snem. Ważne, aby tych leków nie stosować długotrwale, mogą powodować niebezpieczne zaburzenia elektrolitowe, biegunki(związki magnezu) lub zaparcia oraz zaburzać wchłanianie innych leków.

W leczeniu wrzodów wykorzystywane są  także leki, których działanie polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Występują w postaci tabletek oraz tabletek musujących, przyspieszają gojenie wrzodów ,ich działanie jest szybkie, zwykle zażywa się je raz dziennie.

Najskuteczniejszą grupą leków w leczeniu choroby wrzodowej są leki ,które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, sprzyjając gojeniu się owrzodzeń. Istotne jest, aby leki te przyjmować na czczo ok. pół godziny przed posiłkiem.

Ważną grupę stanowią także leki osłaniające błonę śluzową żołądka przed działaniem soku żołądkowego. Nie zaszkodzi także picie siemienia lnianego, które ma podobne działanie.

Należy pamiętać o tym ,że odpowiednia dieta jest ważnym elementem wspomagającym leczenie choroby wrzodowej. Chory powinien jeść regularnie, unikać stresów oraz pośpiechu, unikać potraw pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, zwłaszcza  potraw tłustych, smażonych, z dużą ilością soli, ostrych przypraw, cukru, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych i alkoholowych.

Dla osób palących istotne jest także rzucenie palenia papierosów. Nie tylko utrudniają gojenie się wrzodów , ale również zwiększają ryzyko nawrotów choroby.

W razie wystąpienia bólu lub gorączki należy unikać stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak np. kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen. Można natomiast bezpiecznie stosować paracetamol.



Zobacz również

Choroby przewodu pokarmowego
Na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego znaczący wpływ ma styl życia:
  • nieregularne przyjmowanie posiłków,
  • spożywanie wysokoprzetworzonych  i  wysokokalorycznych produktów,
  • pośpiech,
  • stres,
Pacjenci często skarżą się na uczucie pieczenia w przełyku i kwaśne odbijanie. Opisywana przez nich zgaga może występować samodzielnie jako wynik złego stylu życia i diety oraz konsekwencja przyjmowania leków, szczególnie przeciwbólowych. Z drugiej strony, jej występowanie może być również objawem innych chorób układu pokarmowego np.  choroby refluksowej przełyku.